Fantasy

Fantasy to jeden z najsilniejszych nurtów w kulturze. Książki, filmy, komiksy, dzieła sztuki - wszystko to w jakiejś części oscyluje wokół tematyki fantasy. Nie inaczej stało się z grami komputerowymi, których ogromna część toczy się właśnie w światach fantastycznych. Samo pojęcie 'fantasy' jest niezwykle pojemne i mieści w sobie wiele odmian i wariantów szeroko rozumianej fantastyki, która może mieć elementy naukowe, postnuklearne, baśniowe czy z pogranicza horroru. Główny nurt fantasy w książkach, filmach i grach tworzą jednak motywy mediewistyczne, czyli inspirowane średniowieczem.
Co łączy wszystkie gatunki fantasy? Utwory te, czy to literacki, muzyczne, czy właśnie gry komputerowe, opierają się na fikcyjnych wydarzeniach, postaciach i krainach, w których niebagatelną rolę odgrywa magia, nadnaturane czy nadprzyrodzone moce. W grach fantasy często mamy do czynienia z różnymi, poza ludźmi, rasami, z których najbardziej popularne są elfy i orkowie, a to głównie za sprawą kultowego 'Władcy Pierścieni' i innych dzieł Tolkiena stanowiących ogromną inspirację dla świata gier komputerowych. Fabuła gier fantasy opiera się na oknami pcv w Gdyni nadnaturalnych zjawiskach, takich jak specjalne, magiczne zdolności i moce bohaterów czy też fantastyczne stworzenia w roli przeciwników. Czy to będzie gra fabularna, czy strategia turowa, w każdej takiej grze odnajdziemy podobne motywy, charakterystyczne dla świata fantasy.
Niezwykle popularnym i często spotykanym pomysłem jest np. obecność w grze postaci smoka. Smoki to najsilniejsze jednostki w legendarnej serii Heroes of Might&Magic, ale spotkamy je też w stosunkowo nowej grze - Skyrim. Innym powszechnie występującym motywem są wspomniane już elfy, z którymi spotkamy się w wyżej wymienionych grach, ale też np. w MMO World of Warcraft i wielu innych tego typu grach. Poza elfami często występują również czarodzieje, nekromanci i inne fantastyczne klasy.
W trakcie rozgrywki fantasy, bohater na swojej drodze napotyka magiczne przedmioty oraz fantastyczne stwory, zwłaszcza wrogów, takich jak wspomniane już smoki, trolle, duchy i wiele innych. Zakończenie gry fantasy zazwyczaj polega na pokonaniu najsilniejszego potwora. Dobrze wykonana gra tego typu pozwala graczowi zagłębić się w niezwykły, fantastyczny świat.