Gry MMO

Categories:Gry

Gry komputerowe mają dzisiaj zupełnie inne oblicze, niż jeszcze dziesięć lat temu. Gra solo pojedynczym bohaterem stawiającym czoła tzw. botom, czyli komputerowym przeciwnikom o delikatnie mówiąc niezbyt imponującym ilorazie inteligencji, to już przeżytek. Oczywiście sztuczna inteligencja w grach rozwija się i dzisiaj nawet ci wygenerowani wrogowie mogą stanowić wyzwanie, jednak nic nie zastąpi grania przeciwko drugiej osobie. Z tego powodu tak dużą popularnością w wielu grach cieszą się tryby multiplayer. Dla graczy spragnionych nowych wrażeń to jednak wciąż za mało. W odpowiedzi na takie zapotrzebowanie powstały gry MMO i natychmiast szturmem podbiły rynek gier komputerowych.

Gry typu MMO wywodzą się z założenia przyświecającemu trybowi multiplayer, czyli polegają na rozgrywce regeneracja filtrów DPF Konin z udziałem wielu osób łączących się poprzez internet.
Rozwinięcie skrótu MMO to Massive Multiplayer Online, które jest kwintesencją specyfiki tego typu gier. Massive, bo w przeciwieństwie do tradycyjnych trybów multiplayer, w tej rozgrywce biorą udział jednocześnie miliony graczy, którzy mogą się ze sobą dowolnie komunikować, spotykać, handlować. Słowem, interakcja pomiędzy graczami w rozgrywkach MMO jest na najwyższym poziomie. Słowo 'online' zawarte w nazwie oznacza granie przez sieć i tylko w taki sposób. To oznacza, że internet to wszystko, czego nam potrzeba do gry w jeden z tytułów z gatunku MMO.
Nie potrzebne jest dodatkowe oprogramowanie czy dyski z grami. MMO to bowiem w większości tzw. gry przeglądarkowe, czyli rozgrywane wyłącznie przy użyciu standardowej wyszukiwarki internetowej. I tu dochodzimy do jednej z większych zalet Massive Multiplayer Online, a mianowicie darmowego dostępu. Niemal wszystkie tego typu rozgrywki odbywają się w systemie tzw. Free to play, co oznacza, że są bezpłatne, chociaż nie do końca. Producenci muszą bowiem na czymś zarabiać. W przypadku MMO tym czymś są mikropłatności - opłaty mimo że opcjonalne, to bardzo chętnie uiszczane. Dlaczego? Ponieważ pozwalają na zakup niestandardowych opcji w grze, najczęściej lepszego wyposażenia dla danego bohatera. To z kolei umożliwia graczowi uzyskanie przewagi nad przeciwnikami. Niektóre gry nie bazują na tym systemie, a opierają się na tradycyjnym abonamencie.

Co jeszcze, poza masywnym - jak sama nazwa wskazuje - trybem multiplayer oraz niskimi kosztami rozgrywki fascynuje graczy w rozgrywkach Massive Multiplayer Online? W tego typu grach najczęściej spotkamy bardzo rozbudowane światy, po których nasza postać może swobodnie się poruszać i eksplorować kolejne krainy, spotykając zarówno innych graczy, jak i tzw.
NPC, czyli niezależnych bohaterów. Z każdym z nich można wchodzić w szerokie interakcje: rozmawiać, handlować, tworzyć sojusze, gildie, drużyny, wypełniać zadania, a przez to nieustannie rozwijać swoją postać i zdobywać kolejne poziomy doświadczenia.

Dzięki tworzonym z rozmachem lokacjom, ciekawymi formami interakcji z otoczeniem, a przede wszystkim milionom towarzyszy rozgrywki na całym świecie, gry MMO znajdują się dzisiaj w ścisłej czołówce najpopularniejszych gatunków gier komputerowych.