Gry RPG

Categories:Gry

RPG to popularne określenie gier fabularnych, które należą dzisiaj do najchętniej wybieranych pozycji. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu rozgrywki posiadają fabułę - historię, na której opierają się wszelkie działania bohatera. RPG to skrót od Role-playing game, co wcielanie się w daną postać. W RPG to gracz jest głównym bohaterem i od samego początku, podążając za zwrotami fabuły, buduje swoją postać. Zaletą tego typu gier jest właśnie możliwość rozwoju bohatera, w przeciwieństwie do gier akcji, gdzie wyłącznie sterujemy ruchami danej postaci. W nowoczesnych role-playing games od początku decydujemy niemal o wszystkim, co dotyczy bohatera. Najpierw wybieramy, jak będzie wyglądał, do jakiej rasy przynależał, jakie będą podstawowe atrybuty jego osobowości i umiejętności, w kierunku których będzie się rozwijał.
Po stworzeniu postaci rozpoczyna się rozbudowana rozgrywka, która polega na ukończeniu przez naszą postać głównego zadania wynikającego z fabuły oraz na nieustannym rozwoju bohatera. W jaki sposób się to odbywa? Przemierzają światy i krainy, które w nowoczesnych RPG są zazwyczaj niezwykle rozbudowane, napotykamy towarzyszy rozgrywki, bohaterów niezależnych, a także wrogów czy zdarzenia losowe. Każde takie spotkanie - wygrana walka, AIRFLOW podjęcie się i ukończenie misji, znalezione przedmioty - wzbogacają naszą postać w cenne doświadczenie przekładające się na nowe umiejętności. Dlatego też, wraz z upływem czasu w grze, bohater staje się coraz silniejszy, co przybliża go do ukończenia głównego wątku w grze.
Warto bowiem zaznaczyć, że współczesne gry RPG, osadzone często w świecie fantasy, są wielowątkowe. Oznacza to, że poza głównym zadaniem, którym zwykle jest uratowanie świata przed zagładą, mamy do czynienia z wieloma wątkami pobocznymi i dodatkowymi misjami. To czyni rozgrywkę bardzo interesującą, ale też czasochłonną. Ponadto w większości nowych gier fabularnych podejmujemy szereg decyzji, a każda z nich ma znaczący wpływ na naszego bohatera i może nawet zaważyć na zakończeniu.
Każde przystąpienie do danego klanu czy sojuszu, pomoc danemu bohaterowi niezależnemu czy też opowiedzenie się po stronie danego konfliktu wpływa na dalszy przebieg rozgrywki. Co to oznacza w praktyce? Że za każdym razem gra wygląda inaczej, dlatego do gatunku RPG należą pozycje, w które można grać latami i nigdy się nie znudzą. To właśnie brak powtarzalności i wysoka 'grywalność' są głównymi zaletami gier fabularnych.