Gry strategiczne

Categories:Gry

Strategie to jedne z najpopularniejszych gier komputerowych, o długim rodowodzie. Pierwsze gry strategiczne, jak wszystkie z początków tej formy rozrywki, były ubogie, jak chodzi o grafikę i rozmach, ale wciąż grywalne. Obecnie w grach strategicznych mamy zazwyczaj do czynienia z rozbudowanymi światami, wieloetapowymi kampaniami i niezwykle wymagającymi zadaniami. Strategie dzielą się na gry czasu rzeczywistego oraz na rozgrywki turowe, do których należy m.
in. kultowa już seria Heroes of Might&Magic. Rozgrywane są w różnych sceneriach, często historycznych, np. z czasów starożytności, średniowiecza czy czasów nowożytnych, czego przykładem jest popularna seria Age of Empires, ale także np. wojennych, postnuklearnych czy też w świecie fantasy. Niezależnie od sposoby rozgrywki czy scenerii, wszystkie strategie nawiązują do podobnego założenia, gdzie gra się jedną ze stron konfliktu i głównym zadaniem jest zazwyczaj zniszczenie wroga różnymi sposobami, tzn.
w wyniku konfliktu zbrojnego czy dominacji butla z tlenem ekonomicznej. W przeciwieństwie do gier fabularnych czy akcji, gdzie zazwyczaj gracz wciela się w jedną postać, w przypadku strategii dysponujemy wieloma jednostkami przynależącymi do danej nacji, miasta czy innego zespołu, którym dowodzimy. Grę strategiczną zazwyczaj rozpoczynamy dysponując ograniczonymi środkami, a naszym celem jest rozwój cywilizacji pozwalający na pokonanie przeciwnika.
Zanim to nastąpi, zazwyczaj czekają nas różnego rodzaju zadania, w zależności od trybu gry. Bardzo cenione są kampanie, gdzie na każdym etapie wykonujemy inne misje, np. zbieramy określone surowce, rozbudowujemy bazę czy pokonujemy danego wroga. Niezależnie od rodzaju rozgrywki, gry strategiczne są niezwykle rozwijające. Uczą planowania, przewidywania i taktycznego myślenia. To gracz decyduje, kiedy i w jaki sposób zaatakować przeciwnika. W jakie jednostki inwestować. Jaki kierunek obrać w gospodarce i handlu. Dlatego też każde zwycięstwo w strategii daje tak wiele satysfakcji.

Zobacz stronę autora: metryicentymetry.pl